Nejlepší hry roku 2009 — Jasperův zápisník

Přejít na obsah | Přejít na menu


Nejlepší hry roku 2009

Čas 30. 12. 2009 000 23.51 Kategorie Hry

Opět tu máme konec roku a proto jsem sestavil výběr podle mého názoru nejlepších PC her tohoto roku, které jsem měl možnost si zahrát. Zde se můžete podívat na můj loňský výběr.

Batman: Arkham Asylum

Batman: Arkham Asylum

Akční adventuru z pohledu třetí osoby Batman: Arkham Asylum považuju za největší překvapení tohoto roku. Jako hráč se vžíváte samozřejmě do role Batmana. Ten v úvodu eskortuje Jokera do psychiatrické léčebny s názvem Arkham Asylum. Jokerovi se ale za pomoci svých kompliců podaří utéct a převzít kontrolu nad celou léčebnou. Batman musí celou situaci vyřešit a dopadnout Jokera, což mu budou znepříjemňovat „klienti“ léčebny, tedy nejhorší trestanci, psychopati a podobně.

Batman: Arkham Asylum je akční hra hraná z pohledu třetí osoby, velký důraz je kladen na efektní bojové sekvence proti velkým přesilám nepřátel. Hra však obsahuje i spoustu stealth a adventurních prvků. Batman může používat několik vychytávek. Jednotlivé hračky se odemykají v průběhu hraní a rovněž se dají vylepšovat. Po nepřátelích tak může vrhat kovové netopýry, takzvané batarangy, zdi může ničit pomocí explozivního gelu a pomocí vystřelovacího háku se může dostat téměř na jakékoliv místo. Z výškových bodů může Batman pomocí svého pláště efektně sletět dolů a případně to ještě skombinovat s útokem na nepřítele.

Také technická stránka hry je na vynikající úrovní, za zmínku určitě stojí spousta fyzikálních efektů, které obstarává technologie PhysX. Hry vytvořené v licenci podle nějaké předlohy (komix, film, kniha) obvykle nejsou příliš kvalitní, Batman: Arkham Asylum se ale řadí k těm několika málo velmi povedeným titulům se skvělou hratelností, příběhem, atmosférou a technickým provedením. Jsem hodně rád, že Rocksteady Studios oznámili práci na druhém díle, který se bude nejspíše odehrávat v Gothamu.

Screenshoty

Batman: Arkham Asylum screenshot Batman: Arkham Asylum screenshot Batman: Arkham Asylum screenshot Batman: Arkham Asylum screenshot Batman: Arkham Asylum screenshot

Resident Evil 5

Resident Evil 5

Resident Evil 5 je další díl hororové série od Capcomu. Po (pro mě) nehratelné PC verzi čtvrtého dílu si vývojáři dali s portem z konzolí asi větší práci a na hře samotné i hratelnosti je to setsakramentsky znát.

Jedná se o akční střílečku ovládanou z pohledu třetí osoby. Hlavní hrdinou je Chris Redfield, kterému sekunduje jeho nová parťačka Sheva Alomar. Děj se začíná odehrávat v africké oblasti Kijuju, kde mají oba za úkol dopadnout překupníka zbraní Ricarda Irvinga, který má v plánu prodat na černém trhu biologickou zbraň. Stejně jako v předchozím díle se ve hře neobjevují klasické zombie. Tentokrát proti hráči stojí Majini, což jsou původní obyvatelé napadení virem. Ti jsou vybaveni různými mačetami, zápalnými lahvemi a podobně.

Hra se dá hrát i v kooperativním režimu (v singleplayeru ovládá postavu Shevy počítač). Postavy tak mohou spolupracovat na zabíjení nepřítel a podobně. Jeden level se odehrává v temné jeskyni a jedna postava se tak musí vzdát zbraně a vzít do rukou velkou baterku, druhá postava pak zneškodňuje nepřátele a chrání první postavu. Technické provedení je skvělé, graficky hra vypadá opravdu parádně. Mezi nevýhody bych zařadil hodně malý inventář, takže člověk si musí hodně rozmyslet, co si vezme a co ne. Také ovládání by šlo udělat lépe, jde si na to sice zvyknout, ale nevím, proč by hráč nemohl najednou chodit i střílet. Celkově vzato se jedná o povedenou hru s pěknou atmosférou.

Screenshoty

Resident Evil 5 screenshot Resident Evil 5 screenshot Resident Evil 5 screenshot Resident Evil 5 screenshot Resident Evil 5 screenshot

Call of Duty: Modern Warfare 2

Call of Duty: Modern Warfare 2

Hry z 1. nebo 2. světové války jsou podle mého názoru už trochu nudné. Jsem rád, že před dvěma lety vyšel Modern Warfare, na který navazuje aktuální Modern Warfare 2. Hra se odehrává 5 let po událostech prvního dílu. Z hlavního záporáka Imrana Zakhaeva se stal národní hrdina a mučedník. Následovníkem je jeho bývalý důstojník Vladimir Makarov. Ten pokračuje v plánu Zakhaeva a chce masivně zaútočit na USA.

Jako hráč se opět chopíme několika postav, můžeme hrát za příslušníka americké armády, CIA nebo nově vzniklé mezinárodní vojenské jednotky s názvem Task Force 141. Také herní prostředí jsou velmi rozmanitá a odehrávají se po celém světě. Podíváme se do Ria de Janeira, Washingtonu, ruského gulagu na Kamčatce a dokonce krátce i na vesmírnou stanici ISS. Co se týče zbraňového arzenálu, opět je na výběr velká spousta kousků. Usednout můžeme také na sněžný skútr, nebo můžeme vystřelovat rakety z bezpilotního letounu Predator.

Singleplayerová kampaň je sice relativně krátká, ale je hodně zábavná, vytvořená ve stylu hollywoodských blockbusterů. Novinkou tohoto dílu je také Spec Ops režim, ve kterém si můžeme jednotlivé kampaně ze singleplayeru zahrát v kooperativním režimu ve dvojci. Spec Ops mód je hodně zábavná záležitost. V tomto módu jsou zajímavé obzvlášť stealth mise, kde je hodně zajímavé plánování akce přes mikrofon. Povedené jsou také mise, kdy jeden z dvojce se musí na zemi dostat z bodu A do B a druhý ho hlídá ze vzduchu například z helikoptéry nebo letounu AC130. Po grafické stránce také není co vytknout, vše je děláno hodně na efekt a kouká se na to pěkně.

Screenshoty

Call of Duty: Modern Warfare 2 screenshot Call of Duty: Modern Warfare 2 screenshot Call of Duty: Modern Warfare 2 screenshot Call of Duty: Modern Warfare 2 screenshot Call of Duty: Modern Warfare 2 screenshot

Plants vs Zombies

Plants vs Zombies

Plants vs Zombies je hodně chytlavá casual strategie. Podrobně jsem se již o této hře zmiňoval v článku Oddechové hry: Plants vs. Zombies, takže nyní jen stručně.

Cílem hry je uchránit dům před hordou zombíků. Vaší zbraní jsou rostliny, kterých existuje spousta druhů. Jedny vystřelují hrášky, jiné třeba katapultují kukuřici nebo melouny. Z druhé strany vašeho pozemku nabíhají zombíci a ti se nesmí dostat až do domu. Nepřátel se objevuje taky velké množství. Základem jsou klasičtí zombící, kteří pak mohou mít na hlavě plechový kýbl, takže jsou odolnější a podobně.

Plants vs Zombies je hodně chytlavá a celkem nenáročná hra na odreagování, která se hratelností vyrovná i výše uvedeným hrám.

Screenshoty

Plants vs. Zombies Plants vs. Zombies Plants vs. Zombies Plants vs. Zombies Plants vs. Zombies

Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV sice vyšlo už koncem roku 2008, ale hrál jsem ho letos, takže ho tu zařadím. Série GTA patří mezi mé oblíbené a čtvrtý díl určitě naplnil má očekávání. Hlavní hrdina je Niko Bellic, který přijíždí coby nelegální přistěhovalec do USA a chce si zde prožít svůj americký sen.

Děj se tentokrát odehrává v Liberty City, které je vytvořeno podle skutečného New Yorku. Jedná se o klasickou GTA hru, takže máme tentokrát jedno obří město, jehož části (ostrovy) se postupně odemykají, nechybí automobilové honičky, přestřelky, spousta příběhových postav, misí, zvratů v příběhu. Mimo hlavní příběhovou linku opět hra nabízí nepřeberné množství vedlejších misí. Hratelnost je skvělá, hra je po celou dobu zábavná. Oproti předchozímu San Andreas chybí letadla (což by se dalo vysvětlit pouze jedním městem) a chyběl mi tam také padák. Ten je ale součástí přídavku The Ballad of Gay Tony, který snad brzo vyjde i na PC (zatím pouze na Xboxu).

Screenshoty

Grand Theft Auto IV screenshot Grand Theft Auto IV screenshot Grand Theft Auto IV screenshot Grand Theft Auto IV screenshot Grand Theft Auto IV screenshot

Dead Space

Dead Space

Také Dead Space vyšla už závěrem roku 2008, ale hrál jsem ji až letos. Jedná se o hororovou hru odehrávající se v 26. století. Hlavní hrdina je inženýr Isaac Clarke, který byl na lodi USG Kellion vyslán prozkoumat nouzový signál z těžební lodi USG Ishimura u planety Aegis VII. Zdánlivě prázdná loď je však ve skutečnosti plná Nekromorfů, což jsou obludy vzniklé původně z lidských těl se spoustou končetin.

Hra má skvělou hororovou atmosféru, pomocí různých videozáznamů postupně odhalujeme, co se skutečně na lodi stalo a odkud se Nekromorfové vzali. Postupem času už je ale celkem lehké odhadnout, odkud na nás něco vyskočí. Ale občas hra překvapí a útok přijde ze směru, odkud by to nikdo nečekal. Mezi zápory bych zařadil také ovládání, které je hodně nezvyklé a dlouho mi trvalo, než jsem si na něj zvykl.

Screenshoty

Dead Space screenshot Dead Space screenshot Dead Space screenshot Dead Space screenshot Dead Space screenshot


Tento příspěvek byl publikován dne 30. 12. 2009 v 23:51 v rubrice Hry.
Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 kanál.
Můžete zanechat komentář nebo trackback z vašeho webu.

Zanechte komentář

Avatary zajišťovány službou Gravatar.
Váš první komentář musí schválit správce, další již lze psát volně.