Nejlepší hry roku 2008 — Jasperův zápisník

Přejít na obsah | Přejít na menu


Nejlepší hry roku 2008

Čas 25. 12. 2008 000 23.54 Kategorie Hry

Jelikož se blíží konec roku, sestavil jsem žebříček nejlepších her, které tento rok vyšly (GOTY 2008) na PC a které jsem hrál. Tyto hry hodnotím velmi vysokým hodnocením a určitě se vyplatí si je zahrát (a ne nutně jen jedenkrát).

Mass Effect

Mass Effect

Nejvíce se mi letos líbilo RPG od zkušených tvůrců Bioware s názvem Mass Effect. Děj se odehrává ve 22. století, kdy lidstvo objevilo na Marsu pozůstatky zapomenuté civilizace. Tento nález umožnil lidem velký technologický pokrok, mimo jiné také možnost mezigalaktického cestování. Lidstvo se brzy setká s mnoha mimozemskými rasami a přidá se také do aliance, ve které jsou zastoupeny všechny rasy, a zajišťuje dodržování určitých pravidel.

Hlavní hrdinou (nebo hrdinkou) je poručík Shepard, který má za úkol objasnit příčinu vyhlazení lidské kolonie Eden Prime. Postupem času vycházejí na světlo skutečnosti, které by nikoho ani ve snu nenapadly. Útok mají na svědomí Gethové, o nichž si všichni mysleli, že vyhynuli již před 300 lety…

Hra disponuje vynikajícím a dlouhým příběhem, spoustou hlavních i vedlejších misí, vynikajícím technickým zpracováním. Naprosto uchvacující je sci-fi atmosféra celé hry, která hodně působí až filmovým dojmem.

Screenshoty

Mass Effect screenshot Mass Effect screenshot Mass Effect screenshot Mass Effect screenshot Mass Effect screenshot

Command and Conquer: Red Alert 3

Command and Conquer: Red Alert 3

Nové pokračování strategické série Command & Conquer, tentokrát z universa Red Alert. Rusové prohrávají válku se Spojenci, a proto použijí stroj času, aby se vrátili do minulosti a spáchali atentát na Alberta Einsteina. Díky tomu přestali být Spojenci v technologické výhodě a do vedení se opět dostali Rusové. A nebo taky ne, protože každá změna v minulosti napáchá spoustu změn v přítomnosti. Smrt Einsteina totiž způsobila také to, že Spojenci nikdy neporazili Japonsko a z toho se mezitím stalo technologicky velmi vyspělé impérium…

Z úvodu už asi vyplývá, že kromě klasických Rusů a Spojenců bude tentokrát možnost hrát také za Japonce. Oproti předchozím dílům přibyly i další novinky. Mezi ně patří například vodní hladina, která má nyní větší význam, jelikož se na ní dají stavět některé budovy a také lodní bitvy jsou častější. Dalším zpestřením je spoluhráč, který je k dispozici v každé misi. Spoluhráčem může být buď skutečný člověk (coop) nebo počítač, kterému je možno zadávat úkoly.

Red Alert 3 je opět hodně zábavná záležitost se super hratelností. Atmosféru dotvářejí také HD filmečky před každou misí, které jsou skvěle natočené a vtipné. Také vizuální stránka hry je na vysoké úrovni.

Screenshoty

Command and Conquer: Red Alert 3 screenshot Command and Conquer: Red Alert 3 screenshot Command and Conquer: Red Alert 3 screenshot Command and Conquer: Red Alert 3 screenshot Command and Conquer: Red Alert 3 screenshot

S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky

S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky

S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky je prequelem loňského hitu S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl. Vžíváme se do role žoldáka, který má za úkol zastavit Střelce, kterého známe z původní hry. Střelec se svou skupinou chodil do míst, kde se zatím nikomu nepodařilo dostat – do centra černobylské Zóny. Tím ale odstartoval sérii nepravidelných energetických výbojů, které postupně měnily Zónu a pro většinu její obyvatel byly smrtelné.

Jak už jsem zmínil, tak hra je prequelem původní hry. Z toho vyplývá, že spousta lokací je stejná, nebo mírně pozměněná. Přibylo ale také několik nových lokací jako například bažiny, město Limansk, rudý les nebo opuštěná nemocnice. Novinkou je také systém frakcí, kdy je možnost připojit se k nějaké frakci a bojovat s ostatními frakcemi.

Ačkoliv se spousta lidí potýkala s mnoha bugy ve hře, já jsem na nic závažnějšího nenarazil. Snad jen účinnost zbraní byla dost nevyvážená, ale stejný problém jsem viděl i v původní hře a vše se dalo napravit pomocí nepřeberného množství modifikací. Hratelnost je skvělá, příběh a s ním související atmosféra sice nedosahuje kvalit původní hry, ale i tak hodnotím Clear Sky kladně.

Screenshoty

S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky screenshot S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky screenshot S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky screenshot S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky screenshot S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky screenshot

Gears of War

Gears of War

Gears of War pro PC už sice vyšlo závěrem loňského roku, ale k hraní jsem se dostal až teď a proto jej přidám k nejlepším hrám letoška. Jedná se o akční hru odehrávající se na planetě Sera. Lidé bojují proti rase jménem Locust, která žije pod povrchem planety. Lidstvo nemá moc dobré vyhlídky, jelikož značná část populace již byla Locusty vyhlazena a zůstaly jen menší bojující skupiny.

Hlavním hrdinou je Marcus Fénix, kterého v úvodu hry osvobodí jeho parťák z vězení, kde seděl za nějaký vykonstruovaný zločin. Za dobu svého pobytu ve vězení však nezapomněl nic ze svých dovedností a tak se může hned vydat do zběsilé atmosférické akce ať už po svých, nebo v obrněném vozítku jménem Junker.

Hra vyniká svou vynikající atmosférou a hratelností, hlavní postavy mají vtipné průpovídky a hodně zajímavé je také stylizované prostředí ve stylu podobném gotice. Hernímu zážitku přispívá také grafika hry, která je hodně kvalitní.

Screenshoty

Gears of War screenshot Gears of War screenshot Gears of War screenshot Gears of War screenshot Gears of War screenshot


Tento příspěvek byl publikován dne 25. 12. 2008 v 23:54 v rubrice Hry.
Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 kanál.
Můžete zanechat komentář nebo trackback z vašeho webu.

8 komentářů k příspěvku “Nejlepší hry roku 2008”

 1. Hrach napsal:

  No, pěkné, ale chybí mi tu něco, co není tolik „střílecího“. Třeba nějaká sportovka, zádovod a atp. ;)

 2. Jasper napsal:

  Sportovní hry nehraju, nějaké FIFY a spol. jdou totálně mimo mě :D A kvalitní závodní hra snad letos ani nevyšla, nebo mě nějak minula…

 3. Hrach napsal:

  No, já jsem teď fakt spokojen s novými NFS: Undercover.

 4. Jasper napsal:

  NFS: Undercover jsem zatím nezkoušel, ale podle recenzí a různých ohlasů to jsou prý nejhorší NFS z celé série. Třeba průměrné score na Metacritics je 66% a na Game Rankings 60%… Ale třeba to bude super :D

 5. Hrach napsal:

  Je pravda že naposled sem hrál underground 2, a pak jen zkoušel most wanted, který se sekaly a tak jsem je nehrál. Ale než underground jsou lepší určitě. :)

 6. tomik78 napsal:

  No tak si myslím, že vkus máme docela podobnej. Mass Effect je jednoznačná jednička roku. Daleko za ní nezůstává Witcher – taky moc dobrá zábava. Zklamání roku je určitě Fallout 3. Sice jsem to dohrál, ale takhle nudnej příběh se hned tak nevidí. No a teď se chystám na Dead Space, tak snad to bude stát za to. Jo a pokud se chce člověk odreagovat při zběsilé režbě, tak Devi May Cry 4 taky potěší.

 7. Devil napsal:

  tomik78, DMC4 je perfektni rezba ale co mas proti Fallout 3 nechapu pribeh neni zrovna nejlepsi ale proti nejakymu GTA z kterych mi je na bliti je to pecka

  Jasper, nejlepsi hry roku 2008 podle tveho osobniho zebricku :) ale jinak ses trefil do Gears of War a Mass Effect

 8. […] Opět tu máme konec roku a proto jsem sestavil výběr podle mého názoru nejlepších PC her tohoto roku, které jsem měl možnost si zahrát. Zde se můžete podívat na můj loňský výběr. […]

Zanechte komentář

Avatary zajišťovány službou Gravatar.
Váš první komentář musí schválit správce, další již lze psát volně.