Tunguzka: Přísně tajné — Jasperův zápisník

Přejít na obsah | Přejít na menu


Tunguzka: Přísně tajné

Čas 29. 12. 2007 000 18.28 Kategorie Hry

Tunguzka: Přísně tajné - obalZačátkem letošního roku vyšla nejen mnou velmi očekávaná adventura Tunguzka: Přísně tajné (v anglickém názvu Secret Files: Tunguska, v originálním německém názvu Geheimakte Tunguska). V prosinci klesla cena na přijatelnou úroveň, a proto jsem neváhal a hned si hru pořídil.

Tunguzka: Přísně tajné je klasická Point & Click adventura, která se odehrává v současnosti. Hlavním motivem hry je událost, které se odehrála 30. června 1908. Tehdy došlo v oblasti nad centrální Sibiří k mohutnému výbuchu, který v oblasti velké cca 2000 km2 vyvrátil 60 miliónů stromů a zvuk výbuchu byl slyšitelný do vzdálenosti 1000 km. Síla výbuchu byla vědci vypočtena na přibližně 20 megatun TNT, což je asi 1000 krát více, než měla atomová bomba svržená na Hirošimu. Podle vědců byl výbuch způsoben dopadem meteoritu, existují však i hypotézy, které naznačují, že šlo o dopad kosmické lodi, elektrický výboj z Teslova experimentu a mnohé další. Více si o této tunguzské katastrofě můžete přečíst např. na Wikipedii.

Tunguzka: Přísně tajné - screenshot Tunguzka: Přísně tajné - screenshot Tunguzka: Přísně tajné - screenshot

Hlavní hrdinkou hry je mladá dívka Nina Kalenkov, které bydlí se svým otcem Vladimírem v Berlíně. Toho jednoho dne unesou z pracovny v muzeu a Nina se vydává ho najít. Vladimír v mládí pracoval v Sovětské akademii věd a zkoumal událost v Tunguzce. I přes úspěšný výzkum byl z akademie vyhozen, proto se přestěhoval do Berlína a o své minulosti v Rusku nikdy nemluvil. Nina bude postupně odkrývat otcovu minulost a tajemství Tunguzky. Hlavním bodem však nakonec nebude odkrytí tajemství katastrofy v Tunguzce, ale něco jiného. V pátrání jí bude pomáhat také Vladimírův kolega z práce Max Gruber. Během hry bude možnost za Maxe i hrát. Občas je možné hrát za obě postavy najednou a to ve dvou situacích: Max i Nina se nacházejí na různých místech na Zemi, každý plní jiný úkol a pomocí tlačítka v GUI je možné se mezi nimi přepínat. Zde je výhoda v tom, že pokud se s jednou postavou zaseknete a nebudete vědět jak dále, můžete se zatím odreagovat hraním za druhou postavu a třeba vás mezitím napadne řešení první postavy. Ve druhé situaci hrajete za obě postavy na fyzicky stejném místě, kdy si navíc můžete vyměňovat věci z inventářů. Během hraní navštívíte mnoho míst od Berlína, přes Kubu, Rusko atd…

Tunguzka: Přísně tajné - screenshot Tunguzka: Přísně tajné - screenshot Tunguzka: Přísně tajné - screenshot

Součástí hry je i jakási pomůcka na omezení pixelhuntingu (projíždění lokace kurzorem za účelem nalezení velmi malých či těžko viditelných objektů). Po klepnutí na ikonku lupy se zobrazí všechna aktivní místa v aktuální lokaci. Tuto pomůcku můžete vypnout v nastavení, takže vás nebude lákat. Další usnadnění je deník, kde se automaticky zaznamenávají všechny důležité události a také zde najdete nápovědy k řešení logických hádanek.

Tunguzka: Přísně tajné - screenshot Tunguzka: Přísně tajné - screenshot Tunguzka: Přísně tajné - screenshot

Vizuální stránka hry je na velmi dobré úrovni. Je využit koncept 2.5D, který je k vidění ve spoustě adventur, čili pozadí jsou předrenderovány a postavy jsou plně ve 3D, jejichž pohyby jsou nasnímány pomocí Motion Capture a působí tak velmi věrohodně. Ve hře je přes 100 lokací, každá je velmi precizně a detailně zpracována, na některých lokacích je použita metoda scroolingu. Každá lokace obsahuje mnoho animací, ale na můj vkus by jich mohlo být ještě více (typicky listy stromů, které jsou animované jen v některých lokacích). Rozlišení předrenderovaných pozadí je 1024×768, což může být problém na velkých LCD, ale myslím, že se to dá přežít.

Tunguzka: Přísně tajné - screenshot Tunguzka: Přísně tajné - screenshot Tunguzka: Přísně tajné - screenshot

Ruku v ruce s grafikou jde i zvuková stránka. Ve hře sice není žádná hudba, ale většina lokací je plná různých zvuků na pozadí. Dabing je také na solidní úrovni, jen se mi zdálo, že se občas mění ozvěna, nebo že ozvěna moc nesedí k aktuální lokaci. To se stávalo ale jen občas. Nina má ve hře pár vtipných hlášek, rozhovory jsou velmi lineární. V podstatě jen vyberete oblast rozhovoru a pak už jen posloucháte.

Tunguzka: Přísně tajné - screenshot Tunguzka: Přísně tajné - screenshot Tunguzka: Přísně tajné - screenshot

Hra je průměrně obtížná, s některými úkoly jsem zápolil celkem dlouho. Občas jsem si nevšiml, že nějaký předmět v inventáři se dá rozložit na více předmětů. Jak jsem již zmínil, jedná se o Point & Click adventura, při hraní si vystačíte jen s myší a dvěma tlačítky. Hrací doba se pohybuje při pohodovém hraní asi tak 15 hodin. Verze prodávaná u nás je doplněna o české titulky a také obsahuje patch 1.02, který do hry doplňuje závěrečné video, ve kterém je vysvětlen osud snad všech hlavních i vedlejších postav ze hry. Hru hodnotím na 90% a s čistým svědomím ji doporučím každému fandovi adventur. Na závěr se hodí dodat, že tvůrci již pilně pracují na pokračování, které však již nebude o Tunguzce a vyjde v dubnu 2008. O tomto pokračování napíšu pár slov zítra.

Zde jsem udělal krátké video ze hry. Obsahuje řešení lokace v tunguzských bažinách, takže ti co ještě nehráli a nechtějí znát řešení, tak by se neměli dívat. Video bylo natočeno po dohrání celé hry, takže už jsem přesně věděl, co a jak mám udělat, proto je to vyřešeno relativně rychle…


Tento příspěvek byl publikován dne 29. 12. 2007 v 18:28 v rubrice Hry.
Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 kanál.
Můžete zanechat komentář nebo trackback z vašeho webu.

2 komentářů k příspěvku “Tunguzka: Přísně tajné”

  1. […] pokračování adventurního hitu Secret Files: Tunguska (Tunguzka: Přísně tajné). Příběh se odehrává 2 roky po skončení prvního dílu. Nina a Max se rozešli a pobývají […]

  2. […] adventury Secret Files 2: Puritas Cordis. Jedná se o pokračování předloňské adventury Secret Files: Tunguska. Kvůli demu jsem musel oprášit znalosti němčiny, protože v jiném jazyce zatím není […]

Zanechte komentář

Avatary zajišťovány službou Gravatar.
Váš první komentář musí schválit správce, další již lze psát volně.