Screencast – rozpoznávání obrazů (mincí) v PHP — Jasperův zápisník

Přejít na obsah | Přejít na menu


Screencast – rozpoznávání obrazů (mincí) v PHP

Čas 19. 6. 2008 000 21.22 Kategorie Škola

Jak jsem psal již minulý týden, má bakalářská práce měla název Internetový katalog pro rozpoznávání oběžných a pamětních mincí a medailí.

Nyní jsem připravil cca 7 minutový screencast (video), ve kterém představím celou mou práci. Úvod se věnuje internetovému katalogu mincí a zbytek pak samotnému rozpoznávání mincí včetně praktických ukázek. Vyhledávání mincí, které je ve screencastu vidět, probíhá realtime v katalogu s 358 fotografiemi mincí. Video spustíte klepnutím na následující obrázek, velikost je asi 25MB. Omluvte horší kvalitu zvuku, jelikož nemám moc kvalitní mikrofon.

Screencast - BC
Přehrát screencast

Zde je ještě několik screenshotů z výsledné aplikace:

Internetový katalog mincí - úvodní stránkaInternetový katalog mincí - katalogový list minceInternetový katalog mincí - administrace
Internetový katalog mincí - výsledek vyhledáváníInternetový katalog mincí - výsledek vyhledáváníInternetový katalog mincí - výsledek vyhledávání

Na závěr bych chtěl doplnit, že v této práci budu pokračovat v navazujícím magisterském studiu. Následující vývoj by se dal shrnout do několika oblastí:

  • Návrh a implementace sofistikovanějšího vyhledávacího systému, který bude nezávislý vůči rotacím (současný způsob je také nezávislý, ale jedná se spíše o brute force metodu). Například porovnávání tvarů reprezentovanými ve vektorech atd…
  • Doplnění systému o automatickou detekci mince ve fotografii. V současnosti je tento problém řešen manuálně pomocí JavaScriptové aplikace, jelikož mince mohou být v ochranných pouzdrech různých tvarů, což znesnadňuje zautomatizovaní tohoto výběru.


Tento příspěvek byl publikován dne 19. 6. 2008 v 21:22 v rubrice Škola.
Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 kanál.
Můžete zanechat komentář nebo trackback z vašeho webu.

9 komentářů k příspěvku “Screencast – rozpoznávání obrazů (mincí) v PHP”

  1. Hrach napsal:

    Mooc pěkné :) Bych neřekl, že se dá něco takového vůbec v SQL udělat :)

  2. Jasper napsal:

    Tam jde „jen“ o to navrhnout a implementovat ten algoritmus. Mimo SQL je použito ještě PHP a GD2 grafická knihovna…

  3. Muflo napsal:

    Naprosto super práce :).
    Tohle vyhledávání by se dalo využít na řadě webů.

    Jen mi není moc jasné, jak určuješ rotaci vstupního obrázku…

    Otázka na závěr – budou tyto stránky v budoucnu na webu?

  4. Jasper napsal:

    Vzory v databázi mám uložené pro všechny požadované úhly. Z praktických testů vyšlo, že optimální počet je nějak 120 variant pro jednu minci.

    Jinak je možné, že to bude v budoucnu někde na webu, zatím budu ale ještě 2 roky pokračovat ve vývoji v rámci diplomky :)

  5. Muflo napsal:

    Fuha – 120 variant. Je to vlastně logické, vyhledávání je potom rychlé, varianty se dají otáčet a hodnoty dopočítavat strojově.

    Na první pohled to funguje výtečně (tleskám) :).

  6. […] Po 4 letech už mi pomalu přestával stačit výkon mého PC. Některé HD filmy nešly plynule přehrát, výkon v nových hrách děs a hrůza a to nemluvím o několikahodi­nových časech, které byly potřeba pro otestování některých metod v mé bakalářské práci. […]

  7. Jirka napsal:

    Zdravim, můžu se zeptat na použitou literaturu? nebo zdroje informací (teď myslím po stránce grafických algoritmů)? řeším podobnej problém ale je na to strašně málo materiálů(nebo neumim hledat). Určitě bys mě tim moc pomoh. Thx

  8. Jasper napsal:

    Ahoj, toto je poskládané víceméně ze základních věcí. Čerpal jsem z knihy *Moderní počítačová grafika* (http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova-literatura/grafika/moderni-pocitacova-grafika-2-vydani/ ). Dost infa můžeš načerpat i ve scriptech k předmětu *Digitální zpracování a analýza obrazu* na VŠB (http://mrl.cs.vsb.cz/people/sojka/, PDF je přesně tady: http://mrl.cs.vsb.cz/people/sojka/digitalni_zpracovani_obrazu.pdf ). Jinak na internetu jsem využíval klasiku jako Wikipedia atd… Zajímavé věci se dají najít i v odborných publikacích ACM, IEEE, Springer atd, ale za ty články se většinou platí (z IP adresy některých VŠ to možná půjde zobrazit free).

  9. Issue napsal:

    Zdravim pane!
    paradni projekt… pokad by nevadilo, mel bych dotaz na tema rozpoznavani obrazu… rozhodl jsem si udelat jednoduchy vyhledavac urcitych obektu v nascanovanem obrazku… ale nevim, odkud a jak zacit. PHP a databaze vcelku davam, mohl bys me mailem nasmerovat, nebo mi alespon poslat treba kontakt na icq, ze bychom pokecali? Byl bych ti vdecny ;) dikes moc kamo

Zanechte komentář

Avatary zajišťovány službou Gravatar.
Váš první komentář musí schválit správce, další již lze psát volně.