Něco pro (začínající) webdesignéry — Jasperův zápisník

Přejít na obsah | Přejít na menu


Něco pro (začínající) webdesignéry

Čas 26. 11. 2007 000 18.38 Kategorie Webdesign

Každý, kdo se trochu zabývá webdesignem, určitě ke své práci potřebuje různé fotografie, písma a další materiály, které by mohl použít ve svém projektu. Pokusím se zde sepsat takový stručný přehled toho, co vše je k dispozici na Internetu zadarmo.

Písma

Dafont logo Kvalitní písma lze nalézt na serveru Dafont.com. K aktuálnímu datu mají k dispozici téměř 8000 různých fontů, z nichž naprostá většina je k dispozici k užití zdarma. Nutno podotknout, že české znaky obvykle nejsou obsaženy a musí se pak ručně dokreslit. Další známý portál je AbstractFonts­.com, na kterém naleznete přes 11000 fontů k volnému užití. Na obou stránkách není potřebná registrace a v profilu každého písma je k vidění přehled všech znaků.

Mnohdy se stane, že neznáte název nějakého fontu, ale máte obrázek s jeho podobou. V tom případě je ideální použít službu WhatTheFont. Zde pomocí jednoduchého formuláře uploadujete obrázek s daným fontem, zadáte písmena na obrázku a systém vám vyhledá název nejpodobnějšího písma. Ideální je upravit obrázek tak, aby byl pouze dvoubarevný a neobsahoval diakritiku.

Barvy

Pokud nemáte barevné cítění, můžete použít různá míchátka barev, která vám zaručí, že zvolené barvy budou k sobě ladit. Za zmínku stojí míchátko od Petra Staníčka, které má spoustu nastavení a určitě si vyberete nějakou barevnou kombinaci.

Zajímavá je také služba kuler firmy Adobe. Zde je k dispozici archív barevných schémat od jiných designérů a grafiků. Můžete zde vyhledávat podle klíčových slov, seřadit dle oblíbenosti atd… Některá barevná schémata určitě stojí za prohlédnutí.

Kuler

Grafika

Důležité jsou také různé fotky, patterny a další grafické elementy. Na webu Stylegala najdete zajímavý projekt Bullet madness, kde je ke stažení 200 druhů grafických odrážek a ikonek ve velikosti 12×12px.

Na této stránce Kaliber10000 zase najdete kolekci patternů (vzorků), které se také dají občas využít v nějakém projektu.

Na serveru Stock.XCHNG najdete obrovskou galerii fotografií a textur ve velkých rozlišeních, z nichž většina je po zaregistrování zdarma ke stažení a můžete je použít ve svých projektech (u každé fotky si pročtěte licenční smlouvu, kde je napsáno k čemu ji můžete použít). Fotografií je na serveru přes 300000. Některé jsou placené, ale částky nejsou nikterak vysoké (pohybují se kolem 1$). Něco podobného najdete i na FreeFoto.com, kde je taktéž obrovský archív fotografií, které jsou pro nekomerční použití zdarma.

Stock.XCHNG

Inspirace

Za zmínku stojí také weby, které se zabývají výjimečnými weby po grafické stránce. Zde můžete načerpat spoustu inspirace pro vaše vlastní projekty. Na ukázku uvedu několik těchto portálu: bestwebgallery­.com, cssbeauty.com nebo české Stříbrné jehličí a css inspirace. Podobných webů je celá řada, zde jsem vybral pouze některé pro ukázku.


Tento příspěvek byl publikován dne 26. 11. 2007 v 18:38 v rubrice Webdesign.
Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 kanál.
Můžete zanechat komentář nebo trackback z vašeho webu.

Jeden komentář k příspěvku “Něco pro (začínající) webdesignéry”

  1. […] Opět jsem na Internetu sesbíral spoustu materiálů z oblasti webdesignu, a proto vám je přináším v tomto článku. Jedná se již o druhý díl, zde si můžete prohlédnout první díl. […]

Zanechte komentář

Avatary zajišťovány službou Gravatar.
Váš první komentář musí schválit správce, další již lze psát volně.