Google přednáška v Ostravě — Jasperův zápisník

Přejít na obsah | Přejít na menu


Google přednáška v Ostravě

Čas 28. 10. 2009 000 13.54 Kategorie Internet, Škola

Včera se u nás na VŠB-TU Ostrava konala přednáška společnosti Google. Přednášet přijeli zaměstnanci české pobočky Googlu Kateřina Holcmanová, Filip Hráček, Jiří Lenk a Petr Sadílek. Česká pobočka má celkem 9 zaměstnanců a téměř polovina tedy dojela do Ostravy.

Google logo

Jako první vystoupila Kateřina Holcmanová, která se stará o marketing v Googlu. Povykládala jakým způsobem se v Googlu marketing dělá, představila oblíbené produkty u nás a krátce se zmínila o API některých produktů včetně praktických ukázek. Zatím posledním produktem, který byl spuštěn na českém trhu, byl Street View a během několika měsíců by se v něm měla objevit i Ostrava.

Jako druhý se slova ujal Filip Hráček, který povídal o tématu „Pod pokličkou Googlu“. Nemluvil o technických detailech vyhledávače, což samozřejmě nemohl. Na začátku se věnoval nástroji Google Insights a tomu, jak se tento nástroj dá využít k podnikáni či předpovědi chřipkové epidemie (Google Flu Trends). Dalším tématem byl YouTube, o kterém dělal diplomovou práci. Uvedl několik zajímavých čísel týkajících se YouTube. Například 80% nahraného obsahu je originální uživatelský obsah, zbytek je „ukradený“, 25% jsou slideshow ze statických obrázků, nebo že každý den se na YouTube nahraje cca 350000 nových videí. Na závěr se Filip věnoval některým nástrojům z Google Labs. Za zmínku stojí například Google Squared pro hledání informací o několika objektech, kdy se výsledky zobrazí v přehledné tabulce.

Další blok přednášky měl na starosti Jiří Lenk a povídal na téma „Money, money, money“, aneb kde Google získává finance. Na začátku shrnul informace o počtu uživatelů na českém internetu. Těch bylo v roce 2008 5,1 miliónů a průměrně strávili na internetu 1 hodinu a 45 minut každý den. Dále se již zabýval reklamou, která Googlu generuje 97% příjmů (zbytek je z produktů pro firmy). Probral možnosti reklamy, nástroj AdWords.

Poslední částí přednášky byla soutěž o telefony s OS Google Android a také dotazy. Dotazů bylo poměrně hodně. Mezi zajímavost patří třeba to, že kromě České republiky existují jen 4 další země, kde Google není jedničkou na trhu (Rusko, Čína, Japonsko a Jižní Korea). Padly i otázky, které z pochopitelných důvodů nemohly být přesně zodpovězeny (Chrome OS je naplánován na 2010), některé nemohly být ani naznačeny (množství Google reklamy v ČR).

Google přednáška
Petr Sadílek, Kateřina Holcmanová, Filip Hráček a Jiří Lenk (foto www.cs.vsb.cz)

Přednáška se mně líbila, byla zajímavá a místy vtipná. Soudě podle obsazení celé auly včetně místa na schodech byla akce dost úspěšná. Další zajímavá přednáška bude 23.11.2009, kdy bude přednášet Petra Popluhárová, která pracuje v Gmail týmu v Kalifornii.


Tento příspěvek byl publikován dne 28. 10. 2009 v 13:54 v rubrice Internet, Škola.
Komentáře můžete sledovat přes RSS 2.0 kanál.
Můžete zanechat komentář nebo trackback z vašeho webu.

10 komentářů k příspěvku “Google přednáška v Ostravě”

 1. Pitrsonek napsal:

  Ahoj díky za report,
  nevíš jestli bude někde ke stažení přednáška?

  Nebo na jakych školách dále Google plánuje přednášky. Ostrava je trochu z ruky.

  Děkuji

 2. Jasper napsal:

  Netuším. U někoho v publiku jsem sice viděl kameru se stativem, ale nevím, jestli to někde bude… Jinak podle tohoto http://www.americkecentrum.cz/program/prednaska-petry-popluharove-z-google webu bude přednáška Petry Popluhárové i v Brně a Praze.

 3. tharbik napsal:

  Nechápu proč se nezmínili o google wave…..a proč se nikdo nezeptal???

 4. Jasper napsal:

  O Google Wave toho moc neřekli no. Jen že na Google Developer Day 2009 účastníci dostanou pozvánky.
  A pak tam myslím ještě padlo, že to je jejich směr, co se týče sociálních sítí.

 5. David napsal:

  Já věděl, že jsem na něco v úterý zapomněl. Nicméně, stále mi uniká užitečnest Google Wave, neznáš nějakou rozumnou stránku, která nějak shrnuje proč a k čemu?

 6. Jasper napsal:

  Tady http://www.youtube.com/watch?v=qfWX7Q-udxE&hd=1 je video, kde si s Wave hráli redaktoři Živě. Je tam vidět, co to asi umí. Já jsem to nezkoušel a zatím taky nevím, k čemu by se to dalo využít…

 7. […] napsán koncem loňského roku pro soutěž oznámenou na přednášce […]

 8. Marek Škultéty napsal:

  Mám dotaz, zda-li bude, opět v Ostravě, podobná přednáška v blízké době?

 9. Jasper napsal:

  Ahoj, netuším…

Zanechte komentář

Avatary zajišťovány službou Gravatar.
Váš první komentář musí schválit správce, další již lze psát volně.